Zdravi nasveti

Odkrijte 9 načinov, kako preprečiti nevarne posledice izpostavljanja soncu ter kako ohraniti zdravje vaše kože

Pred nami so lepi, poletni in jesenski dnevi, ki pomenijo več sonca in več časa katerega radi preživimo na prostem. Ker pa pretirano izpostavljanje soncu lahko škoduje naši koži, je pomembno, da se naučimo, kako jo pravilno zaščititi. V nadaljevanju vam ekipa Nolli predstavlja sedem nasvetov, kako se zaščititi pred pretiranimi in potencialno škodljivimi sončnimi žarki.

  1. Nanesite zaščitno sončno kremo: Preden se odpravite na sonce, nanesite kakovostno zaščitno kremo z visokim faktorjem. Poskrbite, da boste kremo nanesli vsaj 20 minut pred izpostavljanjem soncu in jo redno ponovno nanašajte. Krema za sončenje se s časom izpere, zato poskrbite, da jo nanesete ponovno vsaki dve uri po plavanju, potenju ali brisanju z brisačo. Upoštevajte, da so “vodoodporni” izdelki za sončenje zaščitni le 40 ali 80 minut, zato previdno preberite etikete in jih ponovno nanesite po potrebi po plavanju.
  2. Oblecite zaščitna oblačila: Pokrijte kožo z oblačili (dolgi rokavi, zaščitne kape), katera blokirajo sončne žarke. Poskrbite za ustrezne materiale, da bo koža pod slojem oblačil lahko dihala.
  3. Poznajte svoj tip kože: Bolj kot je vaša polt svetla, manj izpostavljenosti soncu potrebujete, da proizvedete dovolj vitamina D, saj svetlejša koža sintetizira vitamin D hitreje. Temnejša koža zahteva večjo izpostavljenost soncu za ustrezno proizvodnjo vitamina D. “Na splošno je časovno obdobje od 5 minut za tiste z zelo svetlo kožo do približno 20 minut za tiste z bolj temno poltjo zadostno,” pravi Holly Lucille, ND, RN, zdravnica ter naturopatinja iz Los Angelesa.
  4. Izogibajte se soncu v najbolj vročih urah: Sonce je najmočnejše med 10. in 16. uro, zato se v teh urah izogibajte neposredni izpostavljenosti soncu.
  5. Hidrirajte svojo kožo: Sonce in vročina lahko izsušita vašo kožo, zato poskrbite, da jo hidrirate z zadostno količino vode, vlažilnimi kremami in mikrohranili, ki zagotavljajo vaši koži zadostno hidracijo. Se še spomnite, koliko tekočine je potrebno zaužiti na dan v poletnih dneh? 2 do 3 litre!!
  6. Voda in pesek: Bodite še posebej previdni ob vodi in pesku. Te površine odbijajo škodljive žarke sonca, kar lahko poveča tveganje za sončne opekline.
  7. Uživajte hrano bogato z antioksidanti: Antioksidanti igrajo ključno vlogo pri zaščiti kože pred škodljivimi učinki sončnih žarkov. Poskrbite, da v vaši prehrani ne bo manjkalo sadja, zelenjave in drugih živil, ki so obogatena z antioksidanti.
  8. Nosite sončna očala: Oči so prav tako občutljive na sončne žarke, zato jih zaščitite s sončnimi očali z ustreznimi filtri. S tem preprečite prisilno mižanje, kar lahko povzroči tvorbo gub na vašem obrazu.
  9. Mikrohranila: Koža potrebuje mikrohranila, kot so vitamini in minerali (B1, B2, B5, B6, B12, C, E itd.), da lahko opravlja svojo primarno zaščitno funkcijo. Za zagotavljanje optimalnega vnosa mikrohranil lahko poskrbite, da vaša prehrana vsebuje dovolj teh hranil, ali pa se lahko poslužite uživanja prehranskih dopolnil, ki so bogata z vitamini, minerali in antioksidanti. Pravilna kombinacija teh hranil zagotavlja optimalen vnos, ki ga vaša koža potrebuje za opravljanje svoje primarno zaščitne funkcije.
     
Zagorelost ni enakovredna zaščiti pred soncem, temveč je znak poškodbe kože, zato je pomembno, da se pred sončnimi žarki vedno ustrezno zaščitimo!

Čeprav lahko zagorela polt izgleda privlačno, je pomembno, da se zavedate, zakaj vaša koža spreminja barvo. Preprosto povedano, zagorelost je znak poškodbe kože. V odziv na UV svetlobo koža proizvede pigment melanin, ki varuje vaš DNK pred dolgoročnimi poškodbami, ki lahko sprožijo hujši proces kožnih bolezni. Ovreči je treba tudi nevarni mit, da vas lahko zagorelost zaščiti pred opeklinami.

Znanstveniki so to dokazali že leta 1981, ko je študija pokazala, da zagorelost zagotavlja faktor zaščite pred soncem le med 2 in 3 SPF (zaščitni faktor). Koža potrebuje zaščitni faktor v vrednosti vsaj SPF 15, da se zaščiti pred sončnimi opeklinami.

Ne uporabljajte solarijev kot alternativo sončenju. Ti niso nič varnejši od sonca samega. Oddajajo veliko količino UVA svetlobe na višji ravni kot naravna sončna svetloba in skoraj zagotovo povečajo tveganje za nastanek kožnega raka. Nekatere študije so pokazale, da je dolgotrajna izpostavljenost UVA svetlobi iz solarijev veliko bolj nevarna kot izpostavljanje močni sončni svetlobi.

Nolli premium formula

27 skrbno izbranih sestavin. Od tega 8 sestavin, katere po naravni poti pomagajo pri tvorbi kolagena, 6 potentnih antioksidantov in še mnogo več.

VAŠE ZDRAVJE JE NAŠA PRIORITETA