0

Pomanjkanje kolagena: Vpliv na zdravje kože, tkiv in vitalnosti

Najbolj očitni in vidni znaki staranja so spremembe videza kože. Ta namreč predstavlja prvo obrambno linijo pred patogeni in je obenem največji ter edini organ, ki je kronično izpostavljen okolju in vsem na ogled [1]. Videz kože odraža splošno zdravje in komunicira etnično pripadnost, življenjski slog in starost. Te lastnosti so v veliki meri določene s kožno barvo, teksturo, čvrstostjo in gladkostjo, na kar ima velik vpliv tudi staranje. Z leti se koža običajno neenakomerno obarva, postane groba, ohlapna in gubasta [2].

Od zgodnje odrasle dobe postanejo fibroblasti manj aktivni in proizvodnja kolagena se zmanjša za približno 1,0 % – 1,5 % letno [3]. Čeprav se pomanjkanje kolagena lahko začne že v dvajsetih letih, gre za postopen proces, ki morda ni opazen do kasnejšega obdobja. V večini se izrazi med 40 in 60 letom starosti, ko postane prilagajanje na spremembe nekoliko slabše, ta čas pa povezujemo z razvojem bolezni, povezanih s starostjo [1].

Vpliv sončnih žarkov na pomanjkanje kolagena

Kljub stalnemu procesu obnavljanja, se zaradi stalne izpostavljenosti zunanjim dražilcem, kot sta onesnaženost zraka in prehrana, regenerativna sposobnost kože zmanjšuje, spremembe njenega videza pa neposredno signalizirajo potekajoče patološke spremembe v telesu. Škoda, ki jo povzroča sevanje sončnih ultravijoličnih (UV) žarkov še dodatno pospeši proces, namreč soncu izpostavljeni predeli kože, običajno obraz, vrat, zgornji del prsnega koša in dlani se običajno hitreje spreminjajo kot soncu zaščiteni predeli. Nekoliko izrazitejše spremembe se dogajajo pri osebah svetle polti, saj večja pigmentacija sicer deluje zaščitno pred škodljivimi učinki UV žarkov [2].

Zakaj potrebujemo kolagen v telesu?

Kolagen je bistvena beljakovinska struktura, ki koži daje gladkost in elastičnost. Njegova proizvodnja se z leti zmanjšuje, zato lahko rečemo, da gre za pomanjkanje kolagena. Med naravnim procesom staranja in različnimi boleznimi se pojavljajo spremembe v sestavi, strukturi in mehanski trdnosti vezivnega tkiva, polnega z beljakovinami kolagena [4]. Ključen je za ohranjanje trdnosti in elastičnosti tkiv, s starostjo povezane spremembe, pa opazimo kot gubanje kože, poslabšanje kosti in hrustancev ter težave s srcem in dihali [5].

Klinični dokazi, pridobljeni v zadnjih desetletjih kažejo, da lahko tako zunanji kot notranji dejavniki negativno vplivajo na presnovo in pomanjkanje kolagena, spodbujajo razgradnjo in ovirajo njegovo tvorbo. Vse več znanstvenih študij prinaša vzbujajoče dokaze, da je mogoče pomladiti s staranjem spremenjeno ali poškodovano kožo, izboljšati delovanje obrabljenih sklepov ter podpirati osebno dobro počutje in vitalnost [3].

Dejavniki, ki vplivajo na pomanjkanje kolagena

Pomembni dejavniki, ki vplivajo na proizvodnjo kolagena so življenjska obdobja, npr. puberteta, nosečnost in menopavza ter notranji in zunanji dejavniki, med katere uvrščamo genetsko zasnovo, starost, UV sevanje, onesnaženje zraka, kajenje, uživanje alkohola itd. V kombinaciji dejavnikov, z razvojem novih tehnologij, sestavin in naprav za obnavljanje kolagena in matričnih komponent, se postopoma zagotavlja vse več strategij, ki so usmerjene k zaustavitvi komponent procesa staranja in skladno s tem omiliti pomanjkanje kolagena.

Aktivne spojine, ki preprečujejo pomanjkanje kolagena

Študije kažejo, da uživanje aktivnih spojin kot dopolnitev uravnoteženi prehrani, omogoči njihovo delovanje tako, da jih porazdeli po vsem telesu in zagotavlja potrebne nutriente fibroblastom [3]. Spodbuja jih k učinkovitejši sintezi kolagena, elastina in hialuronske kisline, kar se kaže v pomlajeni koži in drugih tkivih ter obenem deluje preventivno za pomanjkanje kolagena. Raziskovalci, ki proučujejo ta mehanizem, poročajo o povezavi med dolgotrajno uporabo določenih prehranskih dopolnil in izboljšanju elastičnosti ter hidracije kože.

Med aktivne spojine uvrščamo različne vitamine, minerale in kemijske snovi, ki so biološko aktivne in lahko vplivajo na procese v telesu. Delujejo na različne načine, tako, da spodbujajo proizvodnjo kolagena, delujejo antioksidativno, zavirajo vnetje ali obnavljajo tkiva. Pogosto jih najdemo v kozmetičnih izdelkih in prehranskih dopolnilih za izboljšanje zdravja kože, las, sklepov in drugih tkiv ter za splošno podporo zdravju in vitalnosti. Prepoznamo jih kot hialuronsko kislino, retinol, vitamin C, piperin, cink, vitamini B kompleksa, ceramidi itd.

Pomembno je razumeti, da je vsaka aktivna spojina edinstvena, ima svoje specifične koristi in lahko različno učinkuje na posameznika, zato je pred uporabo ključno prepoznavanje individualnih potreb ter ciljev ali se posvetovati s strokovnjakom. Poleg tega, je potrebno upoštevanje priporočenih odmerkov in uporabljati izdelke, ki so kakovostni in ustrezno preverjeni, saj se s tem izognemo kopičenju nutrientov in morebitnim nadaljnjim zdravstvenim neušečnostim.

Deli:

Facebook
Pinterest
WhatsApp

Socialna omrežja

Najbolj popularno

Uživajte v brezplačnih strokovnih vsebinah

Naročite se na Zdrave Nasvete

Bodite med prvimi, ki prejemajo brezplačne izobraževalne vsebine, skupaj s posebnimi omejenimi popusti, dodatno boste deležni tudi strokovnega in personaliziranega storitvenega pristopa. Pridružite se nam in ostanite korak pred ostalimi!

Kategorije

Izobraževalna vsebina bloga

Sorodna vsebina